გეგმა N 6

გაკვეთილის გეგმა N 6


გაკვეთილის გეგმა:
მასწავლებლის სახელიანა მურაჩაშვილი;
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა;
სწავლების საფეხური: დაწყებითი, VI კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 7
გაკვეთილის თემა:  ვაჟა-ფშაველას ,,ია“
გაკვეთილის მოდელ:ნტეგრირებული (სამოდელო გაკვეთილისთვის)




კავშირი სხვა  საგნებთან:   ბუნება,ხელოვნება;
სასწავლო მასალა და რესურსები:სახელმძღვანელო,სამუშაო რვეული,კალამი,კომპიუტერი,თაბახები,მარკერები,სპეციალურად მომზადებული ბარათები აქტივობებით,მცენარეები,მაგნიტური დაფა,
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმები:მასწავლებელი მუშაობს მთელ კლასთან,მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურად და წყვილებში.
გაკვეთილის მიზანი:1. ახალი მასალის,  ტექსტის , აღქმა-გააზრება-გაანალიზების უნარის განვითარება;
 2. სხვადასხვა საგნიდან მიღებული ცოდნის ერთმანეთთან დაკავშირებისა და გადმოცემის უნარის ჩამოყალიბება;
                                         3. თამშრომლობისა და პრეზინტაციის უნარის განმტკიცება;








ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტთან შესაბამისობა:ქართული ენა და ლიტერატურა:
მიმართულება:
ზეპირმეტყველება
კითხვა
წერა
ქართ. VI. 1.მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მი­ღე­ბი­სა და გადა­ცე­მისათვისაუ­ცი­ლე­ბე­ლი უნარ-ჩვე­ვე­ბი.
ქართ. VI. 2. მოსწავლეს აქვს მხატვრული ტექსტის გააზ-რებისათვის არსებითი მნი-შვნელობის მქონე დეტალე-ბის შეფასების უნარი.
ქართ. VI. 5.მოსწავლესშეუ-ძლიადისკუსიაშიმონაწი-ლეობისჯგუფურიდაინ-დივიდუალურისტრატე-გიებისეფექტურადგამოყენება.
ქართ. VI. 6. მოსწავლესშე-უძლიაწაუკითხოსმსმე-ნელსტექსტი / ნაწყვეტი.
ქართ. VI. 7. მოსწავლესშე-უძლიასხვადასხვასახისმხატვრულიდაარამხატ-ვრულიტექსტებისწაკითხვადაგაგება-გაანალიზება.
ქართ. VI. 9. მოსწავლესშე-უძლიაპირადგამოცდილე-ბაზედაყრდნობითიმსჯე-ლოსნაწარმოებშიასახულიმისთვისგასაგებიდამნი-შვნელოვანიპრობლემებისშესახებ.
ქართ. VI. 10.მოსწავლესაქვსკითხვისპროცესითგამოწვეულიგანწყობილე-ბისადაშთაბეჭდილებისგადმოცემისუნარი.
ქართ. VI. 14მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამო-ცდილების გამოყენება წერის პროცესში;აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი.
ქართ. VI. 15მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის  მიზნობრივი ტექსტების დამოუკიდებლად შექმნა.

ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტთან შესაბამისობა:ბუნებისმეტყველება
ცოცხალი სამყარო
ადამიანი და გარემო
ბუნ.VI.2.მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ტიპობრივი  ეკოსისტემები.
            ბუნ.VI.10.მოსწავლეს შეუძლია გარემოსდაცვითი ღონისძიებების გატარება, მათიმნიშვნელობის აღწერა და  დასაბუთება.
ს.გ.VI.1. მოსწავლეს შეუძლია მიზანმიმართულადგამოიყენოს სახვითი ხელოვნების ელემენტები და პრინციპები  ნამუშევრის შექმნისას.
ს.გ.VI.3. მოსწავლე აკვირდება გარემოში ობიექტებს შორის კავშირებს და შეუძლია მათი თავისებურებების გადმოცემა ნამუშევარში.ს.გ.VI.4.მოსწავლე აცნობიერებს სამყაროს, როგორც მრავალფეროვანი გრძნობებისა და იდეების წყაროს და შეუძლია  მათგამოსახვა ნამუშევარში.
ს.გ.VI.7. ოსწავლეს შეუძლია წარადგინოსინდივიდუალურ და ჯგუფურ ნამუშევრები და სხვა საგნებშიმიღებული ცოდნის საფუძველზემსჯელოს მხატვრული ნაწარმოების შესახებ.
ს.გ.VI.8.  მოსწავლეს ესმის  და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომხელოვნება არისთვითგამოხატვისდაკომუნიკაციის საშუალება.
ს.გ.VI.10.მოსწავლეს შეუძლია დააკავშირს სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნების სხვადასხვა დარგის ნიმუშებ ისტორიულ, რელიგიურ და სოციალურ კონტექსტთან.ს.გ.VI.13.მოსწავლეაცნობიერებს, რა როლს ასრულებს ხელოვნება საზოგადოების ცხოვრებაში.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტთან შესაბამისობა:სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნე

გაკვეთილის მსვლელობა:

N
აქტივობის აღწერა
მასწავლებლის აქტივობა
მოსწავლის აქტივობა
აქტივობის მიზანი
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
შეფასება
დრო (წთ)
მისაღწევი შედეგი











1


მისალმება.
თემისა და მიზნის წარმოდგენა.
შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.ქცევის წესების შეხსენება


მასწავლებლის განმარტება
მოსწავლეები ისმენენ და იხსენებენ ქცევის წესებს
კლასის მობილიზება
მთელი კლასი
კლასში ქცევის წესები.
შეფასების რუბრიკა
განმავითარებელი
1 წთ
ყურადღებით მოისმინეს და შეასრულეს მითითებები
2



გონებრივი იერიში : აუდიო-ვიდეო ჩანაწერის მოსმენა - ვაჟა-შაველას ,,იას უთხარით ტურფასა“
(კითხულობს გურამ საღარაძე)
აძლევს მითითებას მოისმინონ და აღიქვან ლექსის აზრი, რათა
შემდეგში დააკავშირონ გაკვეთილის მთავარ თემატიკასთან



მოსწავლეები ყურადღებით უსმენენ ვიდეოს და ინიშნავენ მათთვის საჭირო ინფორმაციას
მოსწავლეთა მობილიზება და გაკვეთილის მსვლელობაში აქტიურად ჩართვა
მთელი კლასი
კომპიუტერი,აუდიო მასალა
განმავითარებელი,სიტყვიერი კომენტარი
2წთ
ყურადღებით მოუსმინეს აუდიო მასალას
3



წინასწარ მიცემული მასალის პრეზენტაცია
1.ვაჟა-ფშაველას ბიოგრაფია
2.ფშავისმდებარეობა
3.ფშავის ფლორა და ფაუნა
4.ინფორმაცია ,,იას“ შესახებ.

მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს პრეზენტაციის სახით წარმოადგინონ მოძიებული მასალა










მოსწავლეები ინდივიდუალურად კითხულობენ მოძიებულ ინფორმაციას მითითებულ თემაზე,უკავშირებენ გაკვეთილის მთარ თემას
კიდევ ერთხელ გაიხსენონ მწერლის ბიოგრაფია და ის გარემო,
რომელშიც აღიზარდა მწერალი,
მთელი კლასი ინდივიადუალურად კითხულობს
სამუშაო რვეულები
განმავითარებელი,სიტყიერი კომენტარი
7წთ
მოსწავლეებმა შეძლეს წინასწარ მოძიებული მასალის პრეზენთაცია
4



დაკავშირება ყვავილ იას,ვაჟა-ფშაველას ბიოგრაფიულ ეპიზოდსა და მოსმენილ აუდიო მასალას შორის
მასწავლებელი აძლევს მითითებას დაუკავშირონ იას სიყვარული მწერლის ბიოგრაფიულ ეპიზოდს,ამისათვის უყვება საინტერესო ამბავს მწერლის ცხოვრებიდან(კეკესა და ვაჟას სიყვარული,კეკეს გარდაცვალება)







მოსწავლეები ყურადღებით უსმენენ მასწავლებელს,აანალიზებენ და პარალელებს ავლებენმწერლის ცხოვრებასა და იას შორის
მოსმენის კულტურისა და გადმოცემული ამბის აღქმის უნარის გამომუშავება
მთელი კლასი

განმავითარებელი
5 წთ
მოსწავლეებმა მოისმინეს მასწავლებლის მიერ გადმოცემული ინფორმაცია და აღიქვეს თუ რატომ იყო მწერლისთვის ია ასეთი მნიშვნელოვანი,იპოვეს სულიერი კავშირი მათ შრის
5
მოსწავლეებს ურიგდებათ წინასწარ გამზადებული ბარათბი, აქტივობა : ,,კითხვის გიდი“,რომელსაც ავსებენ ახალი მასალის ახსნის განმავლობაში.რომლის პრეზენტაციაც შედგება მოთხრობის ანალიზის შემდეგ
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს შეავსონ აქტივობა ,,კითხვის გიდი“ მოთხრობის თანმიმდევრულად,კითხვის პროცესში და დასვან შესაბამისი შეკითხვები
მოსწავლეები იწყებენ ფურცლების შევსებას, იწერენ მათთვის საინტერესო კითხვებს
სააზროვნო უნარების,შესაბამისი კითხვის დასმის უნარის განვითარება
მთელი კლასი,მუშაობა წყვილებში
სპეციალურად მომზადებული თაბახები,კალამი,სახელმძღვანელო
განმავითარებელი
1 წთ
მოსწავლეებმა შეავსეს მიცემული ფურცლები,ახალი მასალის ახსნის პარალელურად.დასვეს შესაბამისი კითხვები
6



გაკვეთილის მთავარი თემის განხილვა : ვაჟა-ფშაველას ,,ია“-ტექსტის პაუზებით კომენტირებული კითხვა-ანალიზი ,კითხვის გიდის პრეზენტაცია.
მასწავლებელი პაუზებით აკითხებს მოსწავლეებს ტექსტს და კომენტარებით უხსნის ტექსტის მთავარ საკვანძო საკითხებს
მოსწავლეები ტექსტს კითხულებენ პაუზებით,ავსებენ მიცემულ ფურცლებს კითხვებით
ტექსტის აღქმისა და გაანალიზების უნარის ჩამოყალიბება
ტექსტის კითხვა ინდივიდუალურად,მთელი კლასი
სახელმძღვანელო,ფურცელი ,,კითხვის გიდი“,კალამი
განმავითარებელი
15წთ
მოსწავლეებმა წაიკითხეს ტექსტი პაუზებით,კომენტირებული კითხვით აღიქვეს მთავარი აზრი,დასვეს შესაბამისი კითხვები
7

პერსონაჟთა (ბუნების შილები და ადამიანი)
შედარებითი დახასიათება



მასწავლებელი შესავსებად ურიგებს ბარათბსმთავარი გმირების დასახასიათებლად







მოსწავლეები ავსებენ შესაბამის ფურცლებს,რომლის მეშვეობითაც გამოკვეთენ მთავარ გმირთა დამახასიათებელ თვისებებს,
მთავარი პერსონაჟების ხასიათის წარმოჩენა შეპირისპირების საშუალებით
მუშაობა წყვილებში
თაბახები,კალამი,სახელმძღვანელო
განმავითარებელი
3 წთ
მოსწავლეებმა ტექსტის მეშვობით დაახასიათეს მთავარი გმირები
8
გარემოს დაცვა,კავშირი სხვა დისციპლინასთან,ბუნების სახელმძღვანელო (თავი7,&42,გვ 126-127)

მასწავლებელი უსვამს შეკითხვებს,ბუნების სახელმძღვანელოდან,ახალი გავლილი მასალიდან გარემოს დაცვის შესახებ







მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ მოსაზრებას და პასუხობენ მასწავლებლის მიერ დასმულ შეკითხვებს
სხვადასხვა საგანთა დაკავშირება და ცოდნის გარმავება
მთელ კლასთან
ბუნებისსახელმძღვანელო
განმავითარებელი
3 წთ
მოსწავლეებმა უპასუხეს დასმულ შეკითხვებს და აღმოაჩინეს საგანთშორისი კავშირი
9
საშნაო დავალება
1.ტექსტი თხრობით;
2.დასაწერი თავისუფალი თემა:ადმიანი და ბუნება(ტექსტიდან გამომდინარე


მასწავლებელი დაფაზე უწერს დავალებას და აძლევს სიტყვიერ განმარტებას





მოსწავლეები ინიშნავენ რვეულებში საშინაო დავალებას
ცოდნის გაღრმავება -განმტკიცება
მთელ კლასთან
სამუშაო რვეულები,კალამი
განმავითარებელი
1 წთ
მოსწავლეებმა ჩაინიშნეს საშინაო დავალება,რათა გაიღრმავონ და განიმტკიცონ ცოდნა
10
კავშირი სხვა დისციპლინასთან(ხელოვნება)მცენარეების საშუალებით შთაბეჭდილების კომბოზიციის შექმნა
(იწყებენ კლასში და ვინც ვერ დაასრულებს პრეზენტაციას გამართავს მომდევნო გაკვეთილზე)


მასწავლებელი ურიგებს თაბახის ფურცლებს,გამხმარ მცენარეებს,რათა გაკვეთილიდან მიღებული შთაბეჭდილებებით შექმნან კომპოზიცია ,,ია“ და შეურჩიონ სახელი







მოსწავლეები ასრულებენ მიცემულ დავალებას,
ინფორმაციის აღქმის,ინტერპრეტაციისა და ფანტაზიის უნარის განვითარება
მთელ კლასთან
თაბახები,გამხმარი მცენარეები,წებო,ფლომასტერები
განმავითარებელი
7წთ
მოსწავლეებმა ხალისით შეასრულეს მიცემული დავალება


გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ახალი მასალის(ვაჟა-ფშაველას ,,ია“) აღქმა-გაანალიზება-შესწავლა, მწერლის  განცდებისა და ემოციის გაზიარება, ბუნების მოფრთხილება, თვითშეგნების ამაღლება,ნაწარმოების მიხედვით, მცენარეების საშუალებით კომპოზიის შექმნა, მიღებული შთაბეჭდილების ფურცელზე გადმოტანა,




შეფასება: განმავითარებელი
შეფასებისათვის ვიყენებ ფრაზებს:                                                                    
1.      შენ კარგად შეძელი დავალების შესრულება
2.      შენკარგი პრეზენტაციის უნარი გაქვს
3.      გამოიცანი,სწორია,ყოჩაღ.
4.      კარგად გაქვს მოძიებული მასალა,
5.      შენ ყველაზე კარგად მიპასუხე
6.      ძალიან კარგი ნაშრომია
7.      შენ ყველაზე აქტიური იყავი დღეს.

შეფასების რუბრიკები
დამოუკიდებელი სამუშაოს შეფასების რუბრიკა

იცავს დროის ლიმიტს
1
კითხვებზე პასუხი ადექვატურია/ნაპოვნია პრობლემის გადაჭრის მართებული გზა
3
სიზუსტით აღწევს დასახულ მიზანს
4
იცავს წერის კულტურას
2

                                                    
წერითი საშინაო დავალების შეფასების რუბრიკა
დავალებას წარმოადგენს განსაზღვრულ ვადებში
1
დავალება სრულყოფილია
3
სიზუსტით აღწევს დასახულ მიზანს
4
იცავს წერის კულტურას
2
                                     მსჯელობის შეფასების რუბრიკა

სასწავლო უნარები
1-4
5-6
7-8
9-10
თემისა და პრობლემის განსაზღვრა
ვერ საზღვრავს კონკრეტულ თემატიკას და პრობლემას
დახმარების საშუალებით შეუძლია რამდენადმე მიუახლოვდეს სამიზნე თემას
არასრულფასოვნად აყალიბებს თემატიკასა და პრობლემას
საზღვრავს მიზანს, მსჯელობს პრობლემაზე, მოჰყავს არგუმენტები
ანალოგიებისა და ლიტერატურული პარალელების განსაზღვრა
არ შეუძლია ანალოგიებისა და ლიტერატუტული პარალელების ამოცნობა
დახმარების შედეგად  ამოიცნობს
ლიტ.პარალელებს
შეუძლია დამოუკიდებლად განსაზღვროს ანალოგიური თემები და იდეები, მოჰყავს მაგალითები
მასალა კარგად აქვს მომზადებული, შეუძლია მაგალითებისა და ლიტერატურული პარალელების შესახებ მსჯელობა და სათანადო დასკვნების გამოტანა
ტექსტის მხატვრული გააზრებ
არ იცნობს ტროპის სახეობებს, ვერ არკვევს ლიტ-ის მხატვრულ ფუნქციას
მითითების მიხედვით ცდილობს, ამოიცნოს რომელიმე მხატვრული სახე, შეუძლია პეიზაჟისა და ეპითეტის ამოცნობა
შეუძლია ძირითად მხატვრულ საშუალებათა იდენტიფიცირება
მსჯელობს ტროპის სახეობათა თავისებურებაზე,
არკვევს მათ მხატვრულ ფუნქციას
პრეზენტაცია
თემას ვერ წარმოადგენს ნათლად და გასაგებად, კითხვებზე ვერ პასუხობს ადეკვატურად
ინფორმაციას ფლობს, მაგრამ უჭირს მისი დალაგება, ლოგიკურად გადმოცემა
შეუძლია გეგმის მიხედვით წარმოადგინოს საპრეზენტაციო საკითხი, ვერ იცავს დროის ლიმიტს.
შესავალი საინტერესოა,ავლენს შემოქმედებით უნარს, დაცულია ლოგიკური ჯაჭვი, გამართულია ტემბრი, იცავს დროის ლიმიტი
წინად.კონსტრუირება
არ შეუძლია წინადადების მიზნობრივად კონსტრუირება, უჭირს სათქმელის გადმოცემა
აგებს მარტივ კონსტრუქციებს, მაგრამ უშვებს სინტაქსურ და სტილურ შეცდომებს
ფლობს სინტაქსური სინონიმიკის ელემენტებს, სტილი გამართულია
შესაბამისად იყენებს წინადადების ტიპებს შინაარსისა და აგებულების მიხედვით, არჩევს თემის შესაბამის სტილს, გააჩნია ორიგინალური თხრობისა და მეტყველების მანერა
ისტ-ის მიზნობრივი გამოყენება
არ ფლობს კომპიუტერზე მუშაობის ძირითად პრინციპებს
დახმარებით შეუძლია მითითების მიხედვით შესაბამისი პროგრამის გამოყენება
იცის  საოფისე პროგრამები, შეუძლია მათი დანიშნულებისამებრ გამოყენება დავალების შესრულებისას
სრულყოფილად ფლობს ისტ-ის გამოყენების ტექნიკას, შეუძლია შექმნას სასწავლო და დამხმარე მასალები

                                                       გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა

ქულები და კრიტერიუმები
9-10
7-8
4-5-6
3-2-1
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს  და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
ყოველთვის მონაწილეობს
ხშირად მონაწილეობს
იშვიათად  ან საერთოდ არ მონაწილეობს
გამართული და სწორი მეტყველება
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას
                               პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა

პასუხობს თემას
1
ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას)
2
საუბრობს გამართულაი ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას
2
იყენებს განსხვავებულ წყაროებს
2
დარებს მოვლენებს, ფაქტებს, საგნებს
1
იყენებს თვალსაჩინოებას
1
იცავს დროის ლიმიტს
1
ინფორმაციის მოძიების შეფასების რუბრიკა

მოძიებული მასალა შეესაბამება საკითხს/თემას
3
გამოყენებულია მრავალფეროვანი საიფორმაციო წყარო/საშუალება
3
მოპოვებული ინფორმაცია ორგანიზებულია
4
დამოუკიდებელი სამუშაოს შეფასების რუბრიკა
იცავს დროის ლიმიტს
1
კითხვებზე პასუხი ადექვატურია/ნაპოვნია პრობლემის გადაჭრის მართებული გზა
3
სიზუსტით აღწევს დასახულ მიზანს
4
იცავს წერის კულტურას
2

წერითი საშინაო დავალების შეფასების რუბრიკა

დავალებას წარმოადგენს განსაზღვრულ ვადებში
1
დავალება სრულყოფილია
3
სიზუსტით აღწევს დასახულ მიზანს
4
იცავს წერის კულტურას
2

ტექსტზე მუშაობის შეფასების რუბრიკა

ტექსტში ახარისხებს ინფორმაციას
2
ამოიწერს/მონიშნავს და განმარტავს მთავარ სიტყვებს/ცნებებს
3
ტექსტის დასამუშავებლად და გასააზრებლად იყენებს სქემებს, დიაგრამბს, აზრობრივ რუკებს
3
მსჯელობს და აკეთებს შესაბამის დასკვნებს
4

წყვილებში მუშაობის შეფასების რუბრიკა

ორივე წევრი ჩართულია
1
წყვილი უსმენ ერთმანეთს
2
 თანამშრომლობენ (აზრის გამოხატვის თანაბარი პირობები)
2
წყვილი პრეზენტაციისას წარმოადგენს მთავარ იდეას, აკეთებს დასკვნებს
2
წყვილი პასუხობს შეკითხვებს
2
წყვილი იცავს დროის ლიმიტს
1


ხელმოწერა: ანა მურაჩაშვილი
თარიღი:1.06.2018.

No comments:

Post a Comment