ინტეგრირებული გაკვეთილის სასწავლო გეგმა
1. გაკვეთილის თემა
|
ბედი ქართლისა(ნიკოლოზ ბარათაშილის პოემის მიხედვით)
თემის შეჯამება
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
II საფეხური.IX
კლასი;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
3. ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
საგნები
|
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
|
||||||||||||||||||||||||||||||
1.ქართული;
2.ქიმია;
3.ისტორია;
4.გეოგრაფია
|
1.ანა მურაჩაშვილი;
2.ვერა ყურულაშვილი;
3.ეკატერინე ჭოველიძე;
4.ნათელა ჩომახიშვილი.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
10
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების
მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლე არ გვყავს
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
(საგნების მიხედვით)
|
მოცემულმა
ინტეგრირებულმა გაკვეთილმა ხელი უნდა შეუწყოს
მოზარდთა დამოუკიდებელი, შემეცნებითი, შემოქმედებითი და მხატვრულ-ესთეტიკური
გემოვნების განვითარებას. გაკვეთილი მოზარდს მისცემს მისთვის მნიშვნელოვან და საინტერესო საკითხებზე
მსჯელობის, განსხვავებული თვალსაზრისის გამოთქმის საშუალებას.გაუადვილებს
ავტორის უმთავრესი სათქმელის ამოცნობის უნარის გამომუშავებას. მოსწავლეთათვის თვალსაჩინო გახდება ლიტერატურაში
ასახული კონკრეტული პრობლემის სხვადასხვა კულტურულ-პოლიტიკურ კონტექსტში, სხვადასხვაგვარად გააზრების აუცილებლობა.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
7.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ქართ. IX. 1. მოსწავლეს შეუძლია
მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე წარმოადგინოს
სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო ან პრობლემურ საკითხზე.
ქართ. IX. 2. მოსწავლეს შეუძლია
დისკუსიის მონაწილეთა მეტყველების მოსმენა და შეფასება საკომუნიკაციო ამოცანისა და აუდიტორიის
გათვალისწინებით.
ქართ. IX. 6. მოსწავლეს შეუძლია
პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი მხატვრული და
არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი
დამოკიდებულების გამოხატვა.
ქართ. IX. 8. მოსწავლეს შეუძლია
კითხვის მიზნის შესაბამისი სტრატეგიების გამოყენება.
ქართ. IX. 9. მოსწავლეს შეუძლია სადავო ან პრობლემურ საკითხებზე საკუთარი თვალსაზრისის წერილობით გადმოცემა; მოცემულ საკითხზე განსხვავებული შეხედულებების შეჯამება.
ქართ. IX. 10. მოსწავლეს შეუძლია დეტალური ინფორმაციის, განსხვავებული თვალსაზრისის წერილობით გადმოცემა.
ქართ. IX. 11. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი ტექსტის ფორმისა და სტილის შერჩევა მიზნისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით.
ქართ. IX. 12. მოსწავლეს შეუძლია დაიცვას წერილობითი ტექსტის სტრუქტურა
·
მსჯელობისას იყენებს
ციტატებს საინფორმაციო წყაროებიდან და მხატვრული ტექსტებიდან, სხვადასხვა
ფაქტობრივ და სტატისტიკურ მონაცემებს და ა. შ.;
·
ამოიცნობს ზეპირ
მოხსენებაში პრობლემურ საკითხთან დაკავშირებით გამოთქმულ თვალსაზრისსა და
არგუმენტებს და შეაფასებს, რამდენად დამაჯერებელი და ეფექტურია არგუმენტაცია;
გეო.IX.1. მოსწავლეს შეუძლია რუკების და
სხვა თვალსაჩინოებების (ფოტოები,
გრაფიკები, ცხრილები, დიაგრამები და სხვა) დახმარებით დაახასიათოს ადგილი, მოვლენა და პროცესი; შეადგინოს თემატური რუკები.
გეო.IX.7.
მოსწავლეს
შეუძლია გააანალიზოს საქართველოს ადგილი მსოფლიოში
სოციალურ-ეკონომიკური პარამეტრების მიხედვით.
ისტ.IX.1.
მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს
საქართველოს ისტორიულ-ეთნოგრაფიული მხარეები და გაანალიზოს ამ
მხარეების საზღვრების ისტორიული პროცესებით განპირობებული ცვალებადობა.
ისტ.IX.5. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს საგარეო
და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და
განვითარებაზე.
კვლ.IX.3.მოსწავლეს
შეუძლია მონაცემთა
წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო
საშუალების გამოყენებით .
კვლ.Iქიმ.IX.5.მოსწავლეს შეუძლია მეტალთა და არამეტალთა თვისებების კვლევა.
ქიმ.IX.7.მოსწავლეს შეუძლია გარემოზე
დაკვირვება და მოპოვებული მონაცემების
შეფასება ქიმიის თვალსაზრისით.
.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
წინარე
ცოდნა
|
მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ კრწანისის ბრძოლა, გეორგიევსკის ტრაქტატი, ქართველთა ჯარის დასუსტება და ალექსანდრე
პირველის მანიფესტი, ერეკლე მეფის ბრძოლები,რაც დაეხმარება ახლად მიღებული ცოდნის გაანალიზებაში.ფაქტობრივად,შესწავლილი აქვთ პოემა ,,ბედი ქართლისა“,რის სრულყოფილი
გაანალიზებაც უნდა შეძლონ ინტეგრირებული გაკვეთილის შედეგად.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა
და დრო)
|
გაკვეთილი I
1.
მოსწავლეთა მობილიზება- ჯგუფს ვყოფ ორ ჯგუფად, ვსხამ ისე,რომ შემდეგ
წყვილში მუშაობაც შეძლონ.2 წთ.
2.
ქართული:
გონებრივი იერიში : ვიდეოს ჩვენება საქართველოსა და რუსეთის
ურთიერთიობების შესახებ, ორწუთიანი მონაკვეთი, პირველი ნაწილი-2 წთ.
(https://www.youtube.com/watch?v=D_cFKpiTSIM
)
3.
ტექსტის დაყოფა ნაწილებად,მოსწავლეებს ვთხოვ მონაკვეთების გააზრებასა,მხატვრული
საშუალებების გამოყოფას და გეგმის
შედგენას წყვილებში(5 წყვილი) -7 წთ;
4.
ტექსტის I ნაწილის გეგმის პრეზენტაცია
(საზეპიროებით) -3 წთ.
![]()
5. გეოგრაფია:
ქართლ-კახეთის ადმინისტრაციული დაყოფა XVIII
საუკუნეში- 10 წთ.
![]()
6.
ტექსტის II-III
ნაწილის გეგმის პრეზენტაცია (საზეპიროებით)-6წთ.
![]() ![]()
7. ქიმია:
წყლის ქიმიური და ფიზიკური თვისებების განხილვა, წყლის (მოცემულ
შემთხვევაში მდ.არაგვი) ძალა.-15 წთ
![]()
გაკვეთილი II
1.
ტექსტის ბოლო ორი ნაწილის პრეზენტაცია (საზეპიროებით)-6წთ;
![]() ![]()
2.
ვიდეოს II
ნაწილის ჩვენება საქართველოსა
და რუსეთის ურთიერთიობების შესახებ, ხუთწუთიანი მონაკვეთი, -5
წთ.
(https://www.youtube.com/watch?v=D_cFKpiTSIM
)
3.
ისტორია:
ისტორიულ-პოლიტიკური რეალობა ერეკლე II
-ის დროს(ისტორიის მასწავლებლის მიმოხილვა)-15 წთ;
4.
აქტივობა: ორი ლექსის (,,საფლავი მეფისა ირაკლისა“, ,,სუმბული და
მწირი“ ) შედარებითი ანალიზის პრეზენტაცია
ჯგუფებში, - 10 წთ;
![]() ![]()
5.
აქტივობა: პოემა ,,ბედი ქართლისას“ ისტორიულ-ლიტერატურული
ღირებულების გამოკვეთა, ვენის დიაგრამის მეშვეობით ჯგუფებში -5წთ.
![]() ![]()
6.
გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება 2
წთ
7.
საშინაო დავალება: თემები დასაწერად თითოეულ ჯგუფს -,,სხვა სხვისა
ომში ბრძენია“, ,,გალიაში მყოფთა ბედნიერება“-2 წთ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
9. შეფასება
|
მოსწავლეები
შევაფასე პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკით,
ტექსტზე
მუშაობის შეფასების რუბრიკით,
ჯგუფური მუშაობის
შეფასების რუბრიკით.
(განმსაზღვრელი შეფასება)
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
ჯგუფური მუშაობის
შეფასების რუბრიკა
ტექსტზე მუშაობის
შეფასების რუბრიკა
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
10. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო
რესურსები
|
ტექნიკა და ინსტრუმენტები-კომპიუტერი
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
ინფორმაციის
წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული )
ისტორიულ-დოკუმენტური
ფილმი ,,კრწანისის ბრძოლა“ https://www.youtube.com/watch?v=D_cFKpiTSIM
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
სახელმძღვანელოები, სამუშაო
რვეულები, თაბახები, დაფა ცარცი, მარკერები, სქემები,
კომპიუტერი,
|
შეფასების
რუბრიკები
ბქულები და კრიტერიუმებიი
|
9-10 ქულა
|
7-8 ქულა
|
6-5 ქულა
|
კავშირი ძველ და ახალ ცოდნას შორის
|
კარგად
აკავშირებს ერთმანეთთან ძველ და ახალ ცოდნას
|
უჭირს ძველი და ახალი ცოდნის ერთმანეთთან დაკავშირება
|
ვერ აკავშირებს ძველ და ახალ ცოდნას ერთმანეთთან
|
მსჯელობა ნაწარმოების ისტორიულ-ლიტერატურულ კავშირზე
|
არგუმენტირებულად მსჯელობს ნაწარმოების
ისტორიულ-ლიტერატურულ კავშირებზე
|
ნაწილობრივ მსჯელობს ისტორიულ ლიტერატურულ
კავშირებზე
|
არ შეუძლია მსჯელობა ნაწარმოება ნაწარმოების
ისტორიულ ლიტერატრულ კონტექსტზე
|
გაანალიზება ნაწარმოების იდეულ-მხატვრული ელემენტებისა ავტორის პოზიციის გამოსაკვეთად
|
ღრმად აანალიზებს
პოემის იდეას ავტორის პოზიციის გამოსაკვეთად
|
ნაწილობრივ ახერხებს
პოემის იდეის გააზრებას ავტორის პოზიციის გამოსაკვეთად
|
ვერ ახერხებს პოემის იდეის გააზრებას ავტორის პოზიციის გამოსაკვეთად.
|
მასწავლებელთა
თვითშეფასების კითხვარი
|
|||||
№
|
კრიტერიუმი
|
1
|
2
|
3
|
|
1.
|
მოსწავლე გაეცნო გაკვეთილის სასწავლო მიზანს
|
||||
2
|
გაკვეთილის მიზანში ჩანდა საგანთაშორისი ინტეგრაცია
|
||||
3
|
აქტივობები მიზნის შესაბამისი იყო
|
||||
4
|
მოსწავლეებს მიეცათ საშუალება, ერთი და იგივე საკითხი სხვადასხვა კუთხით შეესწავლათ და ისე მოეხდინათ ცოდნის სინთეზი
|
||||
5
|
მოსწავლეებს მიეცათ საშუალება, საკითხების შეჯამებისას წინარე ცოდნა გამოეყენებინათ
|
||||
6
|
მასწავლებელმა შეფასების კრიტერიუმები მიზნისა და სტანდარტის მიხედვით შეადგინა
|
||||
რეკომენდაცია
დასკვნა:
|
შეფასების
სქემა
ქართული ენა/ ლიტ.
|
ქულები
|
პირობასთან შესაბამისობა
|
|
იცავს დროის
ლიმიტს
|
0 - 1
|
იცავს პირობის
შინაარსობრივ მოთხოვნებს (მოსაზრება, არგუმენტები, დასკვნა)
|
0 - 0, 5 - 1
|
კომუნიკაციური უნარ-ჩვევები
|
|
გასაგებად აყალიბებს მოსაზრებას და თანამიმდევრულად
ავითარებს მას
|
0 – 1- 2
|
მოჰყავს ადეკვატური არგუმენტები და მაგალითები
|
0 - 1- 2
|
გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა
|
0 - 1
|
ენობრივი
უნარ-ჩვევები
|
|
ადეკვატურად იყენებს ზეპირი მსჯელობისათვის დამახასიათებელ
არავერბალურ საშუალებებს (მაგ., ჟესტიკულაციას, ინტერვალს საუბარში, ხმის
სხვადასხვა დონეს და ა.შ.)
|
0-1
|
იყენებს მსჯელობითი ტექსტისათვის დამახასიათებელ
ენობრივ-გრამატიკულ ფორმებსა და ენობრივ კონსტრუქციებს)
|
0 - 1
|
შემოქმედებითი
უნარ-ჩვევები
|
|
აქვს საინტერესო მოსაზრებები, მოჰყავს ორიგინალური
არგუმენტები, მაგალითები
|
0 - 1
|
ქულათა
მაქსიმალური რაოდენობაა 10
(ქულები მრგვალდება მთელის სიზუსტით)
|
No comments:
Post a Comment